Miniatyr kvinnoporträtt ram med rosenstenar
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RAM, baksida av 14 guld med graverad dekor av facklor, blommor och blad, underliggande blått glas med krans av diamanter med rosenslipning i silvermontering, infattad miniatyrmålning troligen på ben föreställande ett kvinnoporträtt i empireklänning, 1800-talets första del monogramsignerad, oval form, 9,5x7 cm, total vikt ca 90 g
Målning med genomgående spricka, stenar med hack, glas med nagg
703567
2019-11-29