Numrerad skulptur av Gunnar Nylund Rörstrand
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR NYLUND (1904-1997), skulptur, Rörstrand 1940-tal, stengods, i form av orre, glaserad i grönt och gråviolett, signerad R SVERIGE GN 20/300, utförd i maximalt 300 exemplar, höjd 27, längd 36 cm
Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas
703603
2019-12-09