Numrerad skulptur av Gunnar Nylund Rörstrand

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GUNNAR NYLUND (1904-1997), skulptur, Rörstrand 1940-tal, stengods, i form av orre, glaserad i grönt och gråviolett, signerad R SVERIGE GN 20/300, utförd i maximalt 300 exemplar, höjd 27, längd 36 cm

Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas

703603

2019-12-09