Bibliofilupplagor

Bibliofilupplagor
Bibliofilupplagor
Bibliofilupplagor
Bibliofilupplagor
Bibliofilupplagor
Bibliofilupplagor
Bibliofilupplagor
Bibliofilupplagor
Bibliofilupplagor
Bibliofilupplagor

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

ORIGINALLITOGRAFIER. (2). APULEJUS. Amor och Psyke. Översättning Lisa Matthias - Egon Jonsson. Stockholm (Bibliofila Klubben) 1949.

4:o (ca 290x230 mm.).. 11 originallitografier, varav 1 signerad J. Ernotte (alla). Oskuren.
Text o. litografier lösa i pbdomsl. Brun hfrbdpärm, något blekt rygg. Upplaga tryckt i 80 numrerade exemplar, detta nummer 31. +

BELLMAN, CARL MICHAEL. Fredmans epistlar i urval. U.o. (tryckt i Malung, Bok och Bild Förlag) 1966.

4:o (ca 340x250 mm.). 6 signerafe litografier Gösta Kriland (alla, 2 loss).
Originallinneband. Tryckt i 300 numrerade exemplar, detta nummer 93. 2 vol.

Se text

703931

2019-11-22