Harnesk

Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk
Harnesk

Klubbat för:

19 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

HARNESK, m/1825-55, Fransk bröstplåt, Plastron de cuirasse de Carabiniers der Garde Imperiale
Kyrass för Officer vid Karabinjär regemente, 2 delar sammansatt med axelremmar av mässingsringar,
framsida mässingsbeklädd med örnemblem hållande tre blixtar omgiven av krans i mitten av sol,
graverad märkning inuti med nr 213 och daterad 1861, höjd ca 44 cm

Ingår i temaauktionen Samlarhem

Bruks och åldersrelaterat slitage, midjerem saknas

704110

2019-11-26