Spegel gustaviansk av Johan Åkerblad
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ samt Stockholms hallstämpel, träskuren dekor, förgylld, ca 102x43 cm
PROVENIENS: Stopalo
Mindre avslag, senare förgyllning och glas
704132
2019-11-24