Sängtextilier jugend

Sängtextilier jugend
Sängtextilier jugend
Sängtextilier jugend
Sängtextilier jugend
Sängtextilier jugend
Sängtextilier jugend

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SÄNGTEXTILIER, 6 delar, omkring år 1900, bestående av: överkast (230x145), 2 st väggbonader (180x117 resp. 85x117), 3 st kuddar (2 st 60x80 1 st 60x67), blått ylle med polykromt yllebroderi, broderiet förlagt till bårder med geometriska mönster samt stiliserade blommor och djur

HISTORIK: Sydda och broderade av Gerda Collijn (1845-1930), dotter till Isak Wallberg (1825-1905) fabriksägare och riksdagsman (grundare av Wallbergs Fabriks AB i Halmstad)

Åldersslitage, ställvist något blekt, enstaka äldre lagningar

704169

2019-11-20