Originaletsning av Olle Hjortzberg

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ORIGINALETSNING AV OLLE HJORTZBERG. MALMBERG, ERNST. Konstnärsfolk. Personliga minnen av bortgångna svenska konstnärer berättade av 21 författare under redaktion av Ernst Malmberg. Med 146 illustrationer. Uppsala, J. A. Lindblads Förlag, 1942.
8:o. 252 x 188 mm. (2), 376, (1) s. 1 signerad originaletsning.
Välbevarat rött originalskinnband med guldornerad rygg, guldramade pärmar och förgylld invändig pärmbordure, helt guldsnitt och medbundet främre omslag (Rudolf Ljungh). Bibliofilupplaga i 200 numrerade exempolar, varav detta är nummer 165, tryckt för Hedvig Ulfsparre.

Biografiska uppsatser och minnesbilder om bland andra Oscar Björck, Verner Åkerman, Robert Lundberg, Karl Nordström, Georg von Rosen, Anders Zorn, Bruno Liljefors, Carl Larsson, Ernst Josephson, Richard Berg, Carl Wilhelmsson och Johan Peter Molin.

Hedvig Ulfsparre (1877-1963) skapade en av Sveriges största textilsamlingar, nu på Länsmuseet Gävleborg.

Se text!

704610

2019-11-29