Värja 1800-tal

Värja 1800-tal
Värja 1800-tal
Värja 1800-tal
Värja 1800-tal
Värja 1800-tal
Värja 1800-tal

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ÄMBETSMANNAVÄRJA, svensk, 1800-tal, märkt Eskilstuna, tveeggad klinga, korsformat fäste i förgylld mässing med kavelplattor av pärlemor, balja i svart läder, beslag av mässing, klingans längd ca 76, total längd 89 cm

Balja med visst slitage

704638

2019-11-21