Värja 1800-tal
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÄMBETSMANNAVÄRJA, svensk, 1800-tal, märkt Eskilstuna, tveeggad klinga, korsformat fäste i förgylld mässing med kavelplattor av pärlemor, balja i svart läder, beslag av mässing, klingans längd ca 76, total längd 89 cm
Balja med visst slitage
704638
2019-11-21