Anna Boberg
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ANNA BOBERG (1864-1935): Lofoten, signerad Anna Boberg, olja på duk, ca 80x100 cm
HISTORIK:
Anna Boberg ställde ut sina Lofoten-motiv första gången i
Stockholm 1903. Utställningen i Paris 1905 lade senare grunden till en framgångsrik fransk karriär.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Krackeleringar
704694
2019-11-25