Anna Bergman porträtt
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNA BERGMAN (1860-1924), porträtt ´Lagman Johan Tungel (1630-1703)´ kopia efter okänd konstnär, olja på duk, signerad verso, daterad 1893, ca 80x65 cm
Anna Bergman, f Hallengren drev Anna Bergmans målarskola på Humlegårdsgatan i Stockholm fram till sin död 1924
Skador: oramad
704708
2019-11-20