Kabinettskåp med intarsiadekor
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KABINETTSKÅP på benställning, 1900-talets mitt, sannolikt Mjölby Intarsia, fanerad med olika träslag bl.a. valnöt, intarsiadekor med fornnordiska och bibliska scener, förgyllda beslag, inredning med 4 lådor och 3 hyllplan, höjd ca 136, 109x43 cm
Bruks och åldersrelaterat slitage, repor, smärre fanérskador
704709
2019-11-20