Kabinettskåp med intarsiadekor

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KABINETTSKÅP på benställning, 1900-talets mitt, sannolikt Mjölby Intarsia, fanerad med olika träslag bl.a. valnöt, intarsiadekor med fornnordiska och bibliska scener, förgyllda beslag, inredning med 4 lådor och 3 hyllplan, höjd ca 136, 109x43 cm

Bruks och åldersrelaterat slitage, repor, smärre fanérskador

704709

2019-11-20