Hovedvandsæg / luktdosa silver Thomas Jensen

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HOVEDVANDSÆG / LUKTDOSA, silver, Danmark, dekor med festonger och fasettslipade glasbitar, delvis graverad, stämplad Thomas Jensen den yngre (1797-1853), stadsstämpel Åbenrå, undersida med ägarmonogram samt årtal 1824, höjd 11 cm
PROVENIENS: Stopalo

Ngt. sned, spår av invändig förgyllning

704742

2019-11-24