Tage Ehrlin soffbord modell 214

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

8 000 SEK

TAGE EHRLIN, soffbord, modell 214, Ed. Alfr. Ehrlin, Swedish Modern, formgivet ca 1954/55, skiva fanerad med bok, citronträd, palisander, macassar och valnöt, ben i mörkbetsad bok, beslag av Bröderna Miller i Bankeryd, längd 120 cm, bredd 52 cm, höjd 52 cm, Cites-intyg inom EU medföljer

Ingår i tema "Utvald nordisk design"

Ställvis skavd lack, ytliga repor, smärre fläckar

704967

2019-12-07