Grand tour souvenir
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GRAND TOUR SOUVENIR i form av Trajanuskolonnen, 1800-tal, avbildar figurcenerna inristade, högst upp en bronsfigurin föreställande kejsar Trajanus, längst ner målad latinsk text,kolonnen i röd marmor (rosso antico) sockeln i svart marmor, höjd ca 52
Trajanuskolonnen är ett antikt segermonument i marmor på Trajanus forum i Rom, invigt år 113 e.Kr, den föreställer valda episoder från kejsar Trajanus fälttåg mot dakerna (år 101-103 och 107-108 e.Kr.) kolonnen kröntes ursprungligen av kejsarens staty, men 1588 lät påven Sixtus V sätta upp en staty av aposteln Petrus
Ingår i tema Samlarhem
Stort avslag på sockeln, själva pelaren sitter med centrumstång något över sockeln men är rörlig, figuren är avtagbar, nagg och slitage
705060
2019-11-26