Grand tour souvenir
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GRAND TOUR SOUVENIR i form av Vendomekolonnen, 1800-talets slut, kolonnen i brons och sockeln i svart marmor/kalksten, höjd ca 45 cm
Vendomekolonnen är ett monument i Paris bestående av en hög kolonn (modellered efter den antika Trajanuskolonnen i Rom) med en staty av Napoleon på toppen, monumentet restes 1806 på order av Napoleon för att fira segern vid Austerlitz, kolonnen revs i samband med Pariskommunen 1871 men återställdes 1874 med en kopia av originalstatyn i dess ställe.
Ingår i tema Samlarhem
Staketet sittewr löst, mindre nagg, slitage
705146
2019-11-26