Grand tour souvenir

Grand tour souvenir
Grand tour souvenir
Grand tour souvenir
Grand tour souvenir
Grand tour souvenir
Grand tour souvenir
Grand tour souvenir
Grand tour souvenir
Grand tour souvenir
Grand tour souvenir
Grand tour souvenir
Grand tour souvenir
Grand tour souvenir
Grand tour souvenir
Grand tour souvenir
Grand tour souvenir

Klubbat för:

8 200 SEK

Schätzwert

7 000 SEK

Beschreibung

GRAND TOUR SOUVENIR i form av Vendomekolonnen, 1800-talets slut, kolonnen i brons och sockeln i svart marmor/kalksten, höjd ca 45 cm

Vendomekolonnen är ett monument i Paris bestående av en hög kolonn (modellered efter den antika Trajanuskolonnen i Rom) med en staty av Napoleon på toppen, monumentet restes 1806 på order av Napoleon för att fira segern vid Austerlitz, kolonnen revs i samband med Pariskommunen 1871 men återställdes 1874 med en kopia av originalstatyn i dess ställe.

Ingår i tema Samlarhem

Zustandsbeschreibung

Staketet sittewr löst, mindre nagg, slitage

705146

2019-11-26