Edition noël Jöns Petter Larsson Ystad Striglakors

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JENS PETTER LARSSON, Ystad, 1800-tal, silver, Striglakors, dekor Kristus på korset, krön med änglahuvud med vingar, fasettslipade röda glasstenar, 9 st runda skålformade hängen stansad dekor, 2 st kulformade hängen, kedja med springring, mästarstämpel IPL, höjd ca 13 cm hänge inkl ögla/ kläpp, längd ca 64 cm, vikt ca 39.5 g

Äldre lagning övergång kors/ ögla. Åldersrelaterat slitage och missfärgningar. Skålformade hängen med skador/ slitage.

705167

2019-12-08