Krukor på fat lergods
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KÅGE, krukor på fat, 6 st., 1920-tal, lergods, Gustavsberg, oglaserade med rutmönster i relief, dekor av vita prickar, glaserade fat i brunt, höjd med fat ca 10 cm
Slitage, smärre nagg, 1 kruka med skada
705527
2019-11-25