Ester Isakson
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ESTER ISAKSON (1879-1956): "Rödhundarna" - komposition (Kipling), 1905, monogramsignerad, E.I., akvarell på papper uppfodrad på pannå, ca 43x30,5 cm,
1904 skrev Karl Isakson till sin syster Ester om kvinnors möjligheter att verka som konstnärer:
"Du får medge att kvinnliga konstnärer är egentligen ett oting. Om det är en man av 1000 som blir något, är det inte mer än en av 1 million av kvinnor som blir något. Selma Lagerlöf och Ellen Key äro ej endast undantag hos oss utan över snart sagt hela Europa. Varken i Norge eller Danmark finns det någon kvinna som kunnat driva det så långt."
Han rekommenderade Ester att bli mönsterriterska istället för målare. Det skulle ge henne en fast inkomst - liten, men mer säker. Isakson ville sannolikt bespara Ester de bekymmer ett liv som konstnär skulle kunna innebära. Han ville skydda både henne och deras moder Mathilda från mycken oro, vilket i förlängningen också skulle bespara honom själv ett och annat bekymmer. Rollen som familjens försörjare tillföll nämligen Isakson, i egenskap av man.
Ester Isakson valde ändå att gå på Konstakademin och så småningom reste hon till Paris. I Esters brev till Mathilda kan man anan en stor tillförsikt inför att skapa, men också en oförmåga att göra det. Karl skriver vidare till Ester:
"Jag vill dock avråda Ester att aldrig tänka på att resa hit, för att studera. De skandinaviska damerna sköta sig illa här i allmänhet och fransmännen tycka att de äro djärva i sitt uppträdande och det ha de nog rätt i. Ingen av de damer som varit här ha sedan visat att de haft någon nytta av vistelsen här. De bliva så hysteriska och vimmelkantiga i huvudet av bråket här, att de glömma att arbeta."
Källa: Moderna Museet Stockholm
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Skador, revor
705936
2019-11-25