Lanthushållning 1700-tal

Lanthushållning 1700-tal
Lanthushållning 1700-tal
Lanthushållning 1700-tal
Lanthushållning 1700-tal
Lanthushållning 1700-tal
Lanthushållning 1700-tal
Lanthushållning 1700-tal
Lanthushållning 1700-tal
Lanthushållning 1700-tal
Lanthushållning 1700-tal

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LANTHUSHÅLLNING 1700-TAL. (MENTZER, MAGNUS. Swenska åkermannen, det är: En wälment beskrifning om landtgods, des art och rötta beskaffenhet, med en utförlig underwisning om deras bruk och skiötsel, samt angående åker, äng, dikande, humlegårdar, och skogsrödningar... Stockholm, Joh. Henr. Werner, 1727).
8:o. 164 x 98 mm. (14), 140, (2) s. Titebladet saknas.
Sammanbunden med:
MENTZER, MAGNUS. Appendix eller Bihang til Swenska åkermannen... Upsala, 1732.
8:o. 164 x 98 mm. (18), 224 s.
Nött brunt samtida skinnband med guldornerad rygg där titeletiketten saknas, marmorerade snitt. Fläckig och bitvis fuktfläckig inlaga. Adolf Herman Wrangels guldpräglade pärmexlibris. Inskrift på främre pärmens insida: "No 8 Gransbo Sätesgårds Fogde Bok, därunder anteckning (svårläst, förmodligen förvärvsanteckning) 1800, av Adolf Dan. Enander. Friedrich Wadmans namnteckning på försättsbladet. Hebbe I:544 respektive I:548.
Av det först arbetet trycktes en ny upplaga i Västerås 1774. Carlander II s. 269-69 (för Wrangel).

Skador: Första delens titelblad saknas. Se text!

706084

2019-11-29