Sabel 1800-tal

Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SABEL, 1800-tal (omkring 1860), för sjöofficer, kavel med skuret elfenben, mässingsfäste med genombruten dekor och lilla riksvapnet, knapp i form av lejonmaskaron, med stålbalja, fästet med märkning, klingans längd ca 80, total längd 93 cm

Visst slitage

706180

2019-11-25