Sven Markelius Orkesterstolen
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN MARKELIUS, stolar, 8 st, "Orkesterstolen", för Bodafors, 1900-talets andra hälft, stapelbara, sitthöjd 47 cm
Modellen formgiven 1932 för Helsingborgs konserthus. Svenska möbelfabrikerna, Bodafors. Funktionalism. Lackerad stomme av massiv björk. Sitts och ryggbricka i plywood. Enligt Dan Gordon, 2014, i boken "Svenska stolar och deras formgivare", sid 86, är detta den första stapelbara stolen som gjordes i Sverige.
Bruksslitage
706211
2019-11-26