Spelbord i chippendale-stil från 18/1900-tal

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SPELBORD, chippendale-stil, sekelskiftet 18/1900-tal, stomme i mahogny samt riklig intarsiadekor med olika träslag samt beninlägg, uppfällbar skiva med profilerad sarg, stämpel i låda "Thos Mash, Upholsterer & furniture dealer 102 & 105 Wardour Street, SOHO" medföljer Bridge-block från ca 1930/40-talet med penna papper och spelkort, höjd på bord ca 73, utfällt 73x73 cm

Spelbord även avbildad i aktuella auktionsnumret: 704351

Ingår i temaauktionen "Samlarhem"

Åldersrelaterat slitage i form av något löst sittande framben, fanérskador med lagningar, fuktringar

706224

2019-11-26