Silvermynt

Silvermynt
Silvermynt
Silvermynt
Silvermynt
Silvermynt
Silvermynt

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SILVERMYNT (4) från antiken, ca 400-100 f r, grekisk stater samt hellenistiska mynt, största diameter ca 2 cm, total vikt ca 18,3 g

Proveniens: Insamlade på 1960-talet och därefter i arv till nuvarande ägarna

Ingår i temaauktionen "Samlarhem"

Bruks och åldersrelaterat slitage

706230

2019-11-26