Bergelins lantbrukstidskrift 1855-64, 5 vol.
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERGELINS LANTBRUKSTIDSKRIFT 1855-64 (5). BERGELIN, JOHAN THEODOR (utg.). Tidskrift för Svenska Landtbruket och dess Binäringar. Årgång 1, 1855-årgång 10, 1864.
4:o. 270 x 195 mm. Träsnittsillustrationer i texten. 113 delvis utvikbara planscher i träsnitt och litografi, varav en handfull i färg och 1 handkolorerad. Lätt nötta bruna samtida halvfranska band med blind- och guldornerade ryggar, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. Transporstämplar, sporadiskt lagerfläckig. Marginalanteckningar med bläck i början av årgång 1857, kraftigare på s. 45-51. Exlibris Bibliotheca veterinaria Scarensis och Skara Veterinär-inrättnings stämplar. 5 volymer.
Lundstedt, Sveriges periodiska litteratur II 307. Med bihanget, register till årgångarna 1855-59 i årgång 1860. Allt som utkom. Brett upplagd tidskrift i lanthushållning, med ganska stort intresse riktat mot arkitektur och teknik. Inte minst en intressant spegling av jordbrukets under perioden pågående mekanisering.
Se text!
706330
2019-11-29