Servisdelar Blå Blomst Royal Copenhagen

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ROYAL COPENHAGEN, 85 dlr, "Blå Blomst", servis, porslin, bestående av : 7 tallrikar nr 8096, 7 tallrikar nr 1623, 2 tallrikar nr 1645, 11 assietter nr 1625, 7 koppar nr 1549, 11 fat nr 1549A, 3 lövformade fat nr 1597, 8003, 4 uppläggningsfat nr 8124, 1535,1691,8547, potatisskål nr 1522, 3 skålar nr 8501A, 2 lockurnor nr 1684, cremekopp, 2 sockerskålar med lock nr 8139,1680 (ej rätt lock), salt och peppar, 2 saltkar 1646, 2 ljusstakar 5530, 3 kannor, 1517, 8583, 1511, skål på fot med lock 8579, 2 skålar på fot 8556,1532, uppläggningsfat på fot 1528, 2 bringare 1608, 1535, urna med lock 1754, 3 terriner med lock 1702, 12004, 1666, 4 askfat samt tandpetarvas

Nagg samt II:a sortering förekommer
Bruksslitage

706401

2019-11-30