Lagerbrings svenska historia, 4 vol.

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LAGERBRINGS SVENSKA HISTORIA (4). LAGERBRING, SVEN. Swea rikes historia, ifrån de äldsta tider til de närwarande. I-IV. Stockholm, hos Carl Stolpe, 1769-76/Johan A. Carlbohm, 1783.
4:o. C:a 210 x 170 mm. (6), 600, (2), (28), 880, (4), (8), 880, XXXVIII, (10), 604 s. Nötta ej uniforma samtida halvfranska band (I, II och IV). Band III i finare helskinnband och tryckt på skrivpapper. Enstaka småfläckar. Biblioteksstämplar från Falbygdens museum, Falköping, på försättsbladen, dess etikett på bakre pärminsidorna. Hammers exlibris i band II. 4 volymer.

Allt som utkom. Sista delen för skildringen fram till år 1457. Här med det ovanliga tillägget av C. C. Gjörwell, "Utgifwarens tillägning", (2) s. direkt efter företalet.
Skador: Se text!

Se text!

706423

2019-11-29