Spelbord
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
800 SEK
SPELBORD, 1900-talet första kvartal, fanerat med mahogny, uppfällbar skiva, raka avsmalnande ben, längd 84,5 cm, bredd 42 cm, höjd 76 cm, uppfälld skiva 84,5 x 83,5 cm, spelmarker medföljer.
Proveniens: Erik Louis Magnus (1884-1969), ingenjör och direktör i Göteborg.
Bruksslitage, märken, fanersprickor.
706618
2019-11-29