Etiopiska föremål
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ETIOPISKA FÖREMÅL (2) SVÄRD och SKÖLD,
saif svärd, rakt tveeggat blad antagligen smitt i europa under 1800-talets senare hälft, bladet märkt med ge´ez skrift, florala dekorationer, samt på fästet ett motiv av Kidus Giorgis (St Göran och Draken) och andra sidan ett kejsarportätt i profil föreställande Menelik II, bladet är ca 79 cm, tudelat handtag i trä, pommel med graverad platta av mässings legering, totalt ca 91 cm, ceremoniell sköld möjligen från abessinien, 1800-talets senare hälft, tjurhud och ornament av mässingslegering insidan klädd i mönstrat läder, ca 43 cm i diameter
PROVENIENS
Diplomatgåva till svensk officiell FN-medarbetare, skölden indikerar mod på slagfältet och gavs av kejsaren till betydande personer inom landet samt ett fåtal utländska besökare.
Ingår i temaauktionen Samlarhem
Svärdets blad med ytrost, skölden har en reva inuti, utöver att några nitar saknas är den komplett och båda har i övrigt sedvanligt bruks och åldersrelaterat slitage
706631
2019-11-26