Etiopiska föremål

Etiopiska föremål
Etiopiska föremål
Etiopiska föremål
Etiopiska föremål
Etiopiska föremål
Etiopiska föremål
Etiopiska föremål
Etiopiska föremål
Etiopiska föremål
Etiopiska föremål
Etiopiska föremål
Etiopiska föremål
Etiopiska föremål
Etiopiska föremål

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ETIOPISKA FÖREMÅL (2) SVÄRD och SKÖLD,
saif svärd, rakt tveeggat blad antagligen smitt i europa under 1800-talets senare hälft, bladet märkt med ge´ez skrift, florala dekorationer, samt på fästet ett motiv av Kidus Giorgis (St Göran och Draken) och andra sidan ett kejsarportätt i profil föreställande Menelik II, bladet är ca 79 cm, tudelat handtag i trä, pommel med graverad platta av mässings legering, totalt ca 91 cm, ceremoniell sköld möjligen från abessinien, 1800-talets senare hälft, tjurhud och ornament av mässingslegering insidan klädd i mönstrat läder, ca 43 cm i diameter

PROVENIENS
Diplomatgåva till svensk officiell FN-medarbetare, skölden indikerar mod på slagfältet och gavs av kejsaren till betydande personer inom landet samt ett fåtal utländska besökare.

Ingår i temaauktionen Samlarhem

Svärdets blad med ytrost, skölden har en reva inuti, utöver att några nitar saknas är den komplett och båda har i övrigt sedvanligt bruks och åldersrelaterat slitage

706631

2019-11-26