Bronser Luristan
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKULPTUR I FORM AV GET samt IBEX, Luristan (nuvarande Västra Iran) sen bronsålder/tidig järnålder, c a 1000-650 f Kr, brons,
Geten samt andra behornade djur är vanligt förekommande i Luristan under denna tid, dessa djur bör ha varit kopplade till en samtida kult
Proveniens: Förvärvade hos Sven Andersson Antik i Kalmar på 1960-talet
Ingår i temaauktionen Samlarhem
Jordfynd med tillhörande slitage
706674
2019-11-26