Bronser Luristan

Bronser Luristan
Bronser Luristan
Bronser Luristan
Bronser Luristan
Bronser Luristan
Bronser Luristan
Bronser Luristan
Bronser Luristan
Bronser Luristan
Bronser Luristan
Bronser Luristan
Bronser Luristan
Bronser Luristan
Bronser Luristan
Bronser Luristan
Bronser Luristan

Klubbat för:

8 200 SEK

Arviointi

10 000 SEK

Kuvaus

SKULPTUR I FORM AV GET samt IBEX, Luristan (nuvarande Västra Iran) sen bronsålder/tidig järnålder, c a 1000-650 f Kr, brons,

Geten samt andra behornade djur är vanligt förekommande i Luristan under denna tid, dessa djur bör ha varit kopplade till en samtida kult

Proveniens: Förvärvade hos Sven Andersson Antik i Kalmar på 1960-talet

Ingår i temaauktionen Samlarhem

Kuntoraportti

Jordfynd med tillhörande slitage

706674

Päivämäärä:

2019-11-26