Mässhake 1700-tal

Mässhake 1700-tal
Mässhake 1700-tal
Mässhake 1700-tal
Mässhake 1700-tal

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MÄSSHAKE och STOLA, 1700-tal, mässhaken sydd av 3 olika textilier, sidostycken av grön sidendamast 1500-/1600-tal, med mönster av kronor, urnor och stiliserade växtslingor, sannolikt Spanien eller italien, den andra textilen ett broscherat siden med polykrom dekor i form av strödda blomsterbuketter, dekorerad med silvergaloner, fodrad med linne, stolan med applikationer och kantad med fransar, ca 110(platt)x73 cm

Åldersslitage, ställvist skörad, lossad i sömmar

706861

2019-12-06