Mässhake 1700-tal
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MÄSSHAKE och STOLA, 1700-tal, mässhaken sydd av 3 olika textilier, sidostycken av grön sidendamast 1500-/1600-tal, med mönster av kronor, urnor och stiliserade växtslingor, sannolikt Spanien eller italien, den andra textilen ett broscherat siden med polykrom dekor i form av strödda blomsterbuketter, dekorerad med silvergaloner, fodrad med linne, stolan med applikationer och kantad med fransar, ca 110(platt)x73 cm
Åldersslitage, ställvist skörad, lossad i sömmar
706861
2019-12-06