Säng

Säng
Säng

Klubbat för:

22 000 SEK

5 000 SEK

SÄNG, nyrenässans, 1800-talets mitt, med sänghimmel i rött tyg, stomme i mahogny, skurna, svarvade och svärtade detaljer, vid sängänden rotfanér, sängens säljs demonterad, höjd ca 300, samt 220x170 cm

Proveniens: Sängen kommer från Säfstaholms slott och skall ha tillhört slottets dåvarande ägare Gustaf Trolle-Bonde (1773-1855)

Ingår i temaauktionen Samlarhem

Bruks och åldersrelaterat slitage

706917

2019-11-26