Kongl. svenska theatren 3 volymer

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 200 SEK

KONGL. SVENSKA THEATREN (3). Kongl. svenska theatren. I-VI. (del 7 saknas), Stockholm (Kongl. tryckeriet) 1778-79, 1785,
samtida bruna skinnband, guldornerade ryggar med titelfält, namnteckning i bläck på titelblad alla vol ´F. Snell´

Pjäser av bl.a. Gyllenborg, Kellgren, Kexel, Lenngren och Voltaire. Samtliga stycken nämns i Klemming, Sveriges dramatiska litteratur.
Totalt utgavs 7 delar mellan åren 1778-1796.

Skador: Del 7 saknas, slitage, rygg med spricka, ej kollationerade

707030

2019-11-28