David von Krafft, hans krets, oljemålning

Klubbat för:

1 800 EUR

Utropspris

2 000 EUR

DAVID VON KRAFFT (1655-1724), hans krets, porträtt föreställande Greve, kapten Axel Johan Lewenhaupt (1683-1709), olja på uppfodrad duk, 80x69 cm

Proveniens: Claestorp, Södermanland

Porträttet är registrerat på statens porträttarkiv 1916 (SPA 1916-187)

707345

2019-12-04