Billmarks Gripsholmsplanscher

Billmarks Gripsholmsplanscher
Billmarks Gripsholmsplanscher
Billmarks Gripsholmsplanscher
Billmarks Gripsholmsplanscher
Billmarks Gripsholmsplanscher
Billmarks Gripsholmsplanscher
Billmarks Gripsholmsplanscher
Billmarks Gripsholmsplanscher

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BILLMARKS GRIPSHOLMSPLANSCHER. BILLMARK, CARL JOHAN. Aquarell-lithographier och tontryck. Teckningar efter naturen. Sverige. Interiörer och exteriörer. 1. Gripsholm. Stockholm, Levertin & Sjöstedt, (1867).
Folio. 554 x 397 mm. Litograferat titelblad, litograferad innehållsförteckning. 12 färglitograferade planscher. Nött och fläckigt originalklotryggsband med litograferad frampärm. Svag fuktrand i övre/högra marginalen/hörnet, några planscher något lagerfläckiga, men bildytorna rena.

Komplett. Historisk-romantiska motiv, mestadels från Vasa- och stormaktstid.

Se text!

707606

2019-11-29