Slaglåsgevär
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, 1700-tal, ändrat från flintlås, pipa med oktagonal kammarstycke, pipan märkt NYL:ING: C N.9, låbleck stämplat PB, helstock, kolvlåda, längd ca 145 cm
Slitage, lås håller ej i spänn, rost, senare laddstake
708235
2019-11-30