Kunglig Dansk matservis Blå blomst

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ROYAL COPENHAGEN, matservis, ca 90 delar, "Blå blomst", 1900-tal, bestående av 24 mattallrikar(28+29), 7 djupa tallrikar, 11+5 assietter, 20 tekoppar med fat(8269+8282), 4 kaffekoppar med fat(8049), 2 tekoppar med fat(1551), sockerskål, gräddkanna, vas, saladjär, 2 smörfat, 3+2 uppläggningsfat, karott, 2 skålar, skål på fot(8062), 5 chokladkoppar med 3 fat

Enstaka nagg, kantnagg, ett uppläggningsfat med kantskada

708539

2019-12-01