Alfred Thörne porträtt med Thomas Aspelin
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALFRED THÖRNE (1850-1916): Porträtt föreställande Thomas Christian Aspelin(1830-1919), gouache, signerad Alfr. Thörne, ca 52x38 cm
Historik: Thomas Christian Aspelin föddes i Stockholm 1830. Han studerade teknik och metallurgi innan han i början av 1860-talet fick överta ansvaret för det gammalmodiga och oansenliga bruket i Fagersta.När Christian Aspelin tog över bruket låg årstillverkningen på 1 300 ton. När han slutade 1907 producerade man 28 661 ton och flera tusen personer hade anställts. Aspelin var då 77 år gammal.
708540
2019-12-01