Johan Ture, den yngre, samekniv
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHAN TURI d.y. halvhornskniv, Kautokeino, monogramsignerad samt daterad JT -1982, skaft i horn och masurbjörk, blad i stål, slida i graverat horn och garvat läder, längd ca 14,5 cm
Ingår i temaauktionen "Duodji"
Obetydligt slitage
709322
2019-12-30