Johan Ture, den yngre, samekniv

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOHAN TURI d.y. halvhornskniv, Kautokeino, monogramsignerad samt daterad JT -1982, skaft i horn och masurbjörk, blad i stål, slida i graverat horn och garvat läder, längd ca 14,5 cm

Ingår i temaauktionen "Duodji"

Obetydligt slitage

709322

2019-12-30