Knivar 3 st

Knivar 3 st
Knivar 3 st
Knivar 3 st
Knivar 3 st
Knivar 3 st
Knivar 3 st
Knivar 3 st
Knivar 3 st

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KNIVAR, 3 st, bestående av 1 barnkniv, signerad samt graverad Greta, skaft i horn och björk, oslipat blad, slida i horn och läder, längd ca 9 cm, 1 kniv signerad "Erika Mattsson, Nattavara", omkring 1900-talets första hälft, skaft i horn, blad i stål, slida i graverat horn med signatur, längd ca 14 cm, 1 kniv, slida och skaft i björk, monogramsignerad, möjligen Roland Stålnacke, längd ca 14 cm

Ingår i temaauktionen "Duodji"

Visst slitage, den äldre kniven med åldersrelaterat slitage,

709331

2019-12-30