Vägglampetter Josef Frank
Klubbat för:
7 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOSEF FRANK, vägglampetter, 1 par, Svenskt Tenn, modellnummer 2389, mässing, höjd 34, diameter 26 cm
HISTORIK: Formgivna av Josef Frank under 1920-talets slut för hans egen firma Haus und Garten i Österrike, ritningen tog han sedan med sig till Sverige när han började arbeta för Svenskt Tenn 1934.
Bruksslitage, flera bristningar
709382
2019-12-02