Vägglampetter Josef Frank

Vägglampetter Josef Frank
Vägglampetter Josef Frank
Vägglampetter Josef Frank
Vägglampetter Josef Frank
Vägglampetter Josef Frank
Vägglampetter Josef Frank
Vägglampetter Josef Frank
Vägglampetter Josef Frank
Vägglampetter Josef Frank
Vägglampetter Josef Frank
Vägglampetter Josef Frank
Vägglampetter Josef Frank
Vägglampetter Josef Frank
Vägglampetter Josef Frank

Klubbat för:

7 600 SEK

6 000 SEK

JOSEF FRANK, vägglampetter, 1 par, Svenskt Tenn, modellnummer 2389, mässing, höjd 34, diameter 26 cm

HISTORIK: Formgivna av Josef Frank under 1920-talets slut för hans egen firma Haus und Garten i Österrike, ritningen tog han sedan med sig till Sverige när han började arbeta för Svenskt Tenn 1934.

Bruksslitage, flera bristningar

709382

2019-12-02