Olympia Stockholm 1912

Olympia Stockholm 1912
Olympia Stockholm 1912
Olympia Stockholm 1912
Olympia Stockholm 1912
Olympia Stockholm 1912
Olympia Stockholm 1912
Olympia Stockholm 1912
Olympia Stockholm 1912
Olympia Stockholm 1912
Olympia Stockholm 1912

Klubbat för:

1 400 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

OLYMPIA, OLYMPISKA SPELEN STOCKHOLM 1912, minnesmedalj, metall, Dekor av Zeus med Stockholm i bakgrunden, formgiven av Erik Lindberg, "Till minne af olympiska spelen i Stockholm 1912", diameter 5 cm, i orginaletui,

PROVENIENS: Carl Kempe (1884-1967), Ekolsunds slott, Husby-Sjutolfts socken, Uppsala län

Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman´s Auction

Zustandsbeschreibung

Ask med skador

709404

2019-12-15