Bruno Mathsson "Jetson"
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer,1 par, "Jetson", DUX, 1900-talets andra hälft, kromade snurrbara fötter, klädsel i brunt läder med lös nackkudde, sitthöjd ca 42/38 cm, höjd 100 cm.
Ingår i "Utvald nordisk design"
Slitage, ställvis hårdare på lädret, fläckar. En stol med hål i canvasen, påverkar ej funktionen. Remmarna till nacckuddarna ställvis förstärkta med tejp.
709840
2019-12-07