Ljuskrona frå Böhmen, Tjeckien
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LJUSKRONA, sekelskiftet 18/1900-tal, sannolikt Böhmen, Tjeckien, 8-armad, stomme i mässing, behängd med handslipade prismor i kristall, dekor av pärlor i form av rosetter, 10 elektrifierade ljuspunkter, förgylld ljuspipor, höjd ca 100 cm, diameter ca 73 cm
Ingår i temaauktionen Kristallklar Jul
Bruksslitage, enstaka prismor saknas samt löst sittande delar
709870
2019-12-16