Ljuskrona frå Böhmen, Tjeckien

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LJUSKRONA, sekelskiftet 18/1900-tal, sannolikt Böhmen, Tjeckien, 8-armad, stomme i mässing, behängd med handslipade prismor i kristall, dekor av pärlor i form av rosetter, 10 elektrifierade ljuspunkter, förgylld ljuspipor, höjd ca 100 cm, diameter ca 73 cm

Ingår i temaauktionen Kristallklar Jul

Bruksslitage, enstaka prismor saknas samt löst sittande delar

709870

2019-12-16